Porovnat inzeráty

Rezervace nemovitosti

Nemovitost se rezervuje v případě, když se kupující pevně rozhodne nemovitost koupit. Při rezervaci nemovitosti se uzavírá rezervační smlouva, kterou se kupující zavazuje nemovitost koupit, a kterou se prodávající i realitní makléř zavazují nemovitost dále nenabízet k prodeji. Kupující při podpisu rezervační smlouvy skládá rezervační poplatek (blokovací poplatek), který se zpravidla následně stane první splátkou kupní ceny. Výše rezervačního poplatku zpravidla bývá okolo 3% z kupní ceny. Rezervační smlouva má povahu smlouvy o budoucí kupní smlouvě. Rezervační smlouva se podepisuje mezi kupujícím, prodávajícím, a realitní kanceláří, takzvaná trojstranná smlouva. Rezervační poplatek se skládá do předem vybraného depositu.

Před podpisem rezervační smlouvy je důležité:

 1. Právní prověření nemovitosti. Pro případná věcná břemena či jiná omezení.
 2. Právní prověření prodávajícího. Pro případnou insolveci nebo exekuci prodávajícího.
 3. Technické prověření nemovitosti. Doporučuje se provést inspekci nemovitosti.
 4. Zajištění hypotéčního úvěru, pokud bude nemovitost financována hypotéčním úvěrem. Kupující se tím vyhne případné ztráty rezervačního poplatku.
 5. Ujistit se, že se kupující seznámil se všemi aspekty jako například hluk, prašnost, nebo jiná případná omezení lokality.

V některých případech jde o nemovitost kde je více zájemců, a je jen otázkou času kdo si nemovitost zarezervuje jako první, nicméně je rozumné si vše pečlivě promyslet, popřípadě obsah rezervační smlouvy konzultovat se svým právníkem. Rezervační smlouva je závazná a proto je nutné vše důkladně kontrolovat. V případě že kupující od koupě nemovitosti odstoupí, rezervační poplatek slouží jako pokuta a tím propadne. Aby se smlouva vyvážila, obvykle se stanoví stejná výše pokuty v případě že od prodeje odstoupí prodávající.

 

 • Makléř zajistí a uhradí právní prověření nemovitosti v rámci provize.
 • Makléř zajistí a uhradí právní prověření prodávajícího v rámci provize.
 • Makléř zajistí a uhradí rezervační smlouvu v rámci provize.
 • Makléř zajistí a uhradí úřední ověření podpisů v rámci provize.
 • Makléř na přání kupujícího nebo prodávajícího zajistí inspekci nemovitosti. Inspekci si hradí zadavatel.
 • Makléř zajistí depositní úschovu pro rezervační poplatek. Depositní úschovu hradí kupující, prodávající nebo oba rovným dílem.